czwartek, 4 lutego 2016

LUKSEMBURG INWESTUJE W KOSMICZNE GÓRNICTWO

http://spacenews.com/luxembourg-to-invest-in-space-based-asteroid-mining/
Na początku lutego rząd Luksemburga ogłosił, że uchwali nowe regulacje umożliwiające potencjalnym firmom zaangażowanie w kosmiczne górnictwo. Inicjatywa obejmuje zarówno badania, rozwój jak i partycypację w kosztach kosmicznego górnictwa.

Co więcej wicepremier Luksemburka Etienne Schneider ogłosił, że amerykańska spóła Deep Space Industried postanowiła utworzyć spółkę córkę właśnie w Luksemburgu. Ponadto inne spółki tego typu jak SpaceX czy Planetary Respurces  rozważają również podobne przedsięwzięcia w tym kraju.

Podczas briefingu prasowego wicepremier zastrzegł, że nie chodzi tutaj o żadne ulgi podatkowe w ramach “raju podatkowego” jakim może być postrzegany jego kraj. Zapewnił również, że nie będzie żadnego innego wsparcia podatkowego, lecz tylko udostępniona zostanie infrastruktura i ośrodki badawczo-rozwoje. Ponadto firmy będą mogły liczyć na zwrot 45 procent poczynionych nakładów w rozwój naukowo-badawczy, co stanowić będzie dodatkowy impuls dla potencjalnych inwestorów. Dodatkowo rząd Luksemburga postanowił, że będzie finansować kapitał spółek, jeśli projekty okażą się na tyle interesujące by podjąć się ich finansowania. A będzie to mógł uczynić poprzez  rządowe fundusze inwestycyjne jak i przez podlegający rządowi bank inwestycyjny 

Sam poziom środków finansowych zostanie dokładnie określony po grudniowym spotkaniu Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wicepremier Schneider przyznał, że od dawna interesuje się kosmicznym górnictwem, już na długo przed uchwaleniem przez rząd amerykański Commercial Space Launch Competitiveness Act. Dlatego też z uwagą śledził debatę międzynarodową na temat tego aktu. W szczególności przyglądał się stanowisku Międzynarodowego Instytutu Prawa Kosmicznego, które zawierało korzystną opinię dla rządu amerykańskiego co do zgodności wspomnianego aktu z międzynarodowymi przepisami regulujących działalność państw w kosmosie. Ponadto wicepremier Schneider zauważył, że sytuacja jest tu podobna do wód międzynarodowych, gdzie wolno łowić, ale bez roszczenia własności łowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz