wtorek, 23 stycznia 2018

FINLANDIA W KOSMOSIE

https://pl.wikipedia.org/wiki/Finlandia
Nieco historii na dobry początek. Pierwszym satelitą był Aalto-1. Zbudowali go fińscy studenci po czym wystrzelili latem ubiegłego roku z Indii. Jego celem było dostarczenie różnego rodzaju danych dla celów naukowych m.in. tych związanych z monitorowaniem promieniowania. W maju kolejny satelita Aalto-2 został wystrzelony z terytorium USA. Jest jednym z 50 satelitów wchodzących w skład międzynarodowej misji QB50, w której udział biorą ośrodki akademickie z 23 krajów świata. W teorii wyniki badań mają posłużyć do lepszego poznania procesów zachodzących w atmosferze ziemskiej.
 
Najnowszy fiński satelita to ICEYE-X1 (wszystkowidzące oko na niebie). Stworzony w ramach krajowego start-up'u Iceye jest częścią większego projektu, którego celem jest stworzenie grupy 20 małych satelitów dostarczających zdjęcia z dowolnego miejsca na ziemi. Wszystkie mają znaleźć się na orbicie do 2020 r.

Co do ustawodawstwa to nowe fińskie prawo kosmiczne tradycyjnie określa warunki dla działalności firm w przestrzeni kosmicznej. Ustawia rejestr obiektów kosmicznych, wprowadza odpowiedzialność za ewentualne szkody kosmiczne oraz określa uprawnienia i obowiązki wynikające z nadawania licencji. Krótko mówiąc, na mocy nowego prawa działalność kosmiczna w Finlandii jest licencjonowana.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz