wtorek, 16 sierpnia 2016

PROTOKÓŁ KOSMICZNY DO KONWENCJI KAPSZTADZKIEJ

http://www.nasa.gov/feature/educators-explore-aeronautics-principles-of-flight
Protokół kosmiczny do konwencji kapsztadzkiej o zabezpieczeniach na mieniu ruchomym został podpisany 9 marca 2012 r. w Berlinie. Jak nazwa wskazuje jego celem jest wyznaczenie przepisów i reguł dotyczących zabezpieczania finansowo na mieniu ruchomym związanym z działalnością kosmiczną.

Warto wiedzieć, że na konwencję składają się dwa dokumenty. Jednym z nich jest sama konwencja a drugim rodzaj mienia ruchomego stanowiącego przedmiot zabezpieczenia. Konwencja zawiera postanowienia ogólne, właściwe dla każdego rodzaju mienia, podczas gdy dany protokół reguluje szczegółowe kwestie charakterystyczne dla wyposażenia danego rodzaju. Stad też mamy protokół odnoszący się do sprzętu kosmicznego zwany protokołem kosmicznym. Istnieje również protokół lotniczy odnoszący się do sprzętu lotniczego oraz protokół kolejowy dotyczący taboru kolejowego. Konwencja będzie stosowana do danego typu mienia, wyłącznie jeśli dany protokół wejdzie w życie a w razie sprzeczności interpretacyjnych treść protokołu ma zawsze pierwszeństwo.
http://www.nyulawglobal.org/globalex/Space_Asset_Protocol_Cape_Town_Convention.html
Powracając do protokołu kosmicznego to należy wspomnieć, że obecnie nie ma żadnego międzynarodowego systemu rejestracji, klasyfikacji oraz egzekwowania zabezpieczeń dla kredytodawców (np. hipotek czy zastawów). Protokół ten jest więc pierwszym dokumentem prawa kosmicznego o charakterze prawa prywatnego. Zawiera on definicje i mechanizmy pozwalające na jasne i przyjazne dokonywanie transakcji oraz ustanawia międzynarodowy nadzór i rejestr.

Pojawia się definicja „Space Assets” jako „any man-made uniquely identifiable asset in space or designed to be launched into space, and comprising (i) a spacecraft, such as a satellite, space station, space module, space capsule, space vehicle or reusable launch vehicle ... ; (ii) a payload (whether telecommunications, navigation, observation, scientific or otherwise) ... ; or (iii) a part of a spacecraft or payload such as a transponder ... together with all installed, incorporated or attached accessories, parts and equipment and all data, manuals and records relating thereto.” 
Wspomniany rejestr ustanawia pierwszeństwo wierzycieli ujawnionych według kolejności zgłoszenia. Równocześnie wierzyciel ujawniony w rejestrze będzie miał pierwszeństwo zaspokojenia się z rzeczy przed wszystkimi nieujawnionymi wierzycielami.

Wszystkie rozwiązania zawarte w konwencji i protokole mają na celu zredukowania kosztów transakcji co jeszcze bardziej otworzy rynek na inwestycje w działalność kosmiczną. Protokół ten ma zastosowanie do sprzedaży, dzierżawy itp. Niestety nie ma zastosowania do licencji, ubezpieczeń własności intelektualnej oraz urządzeń naziemnych. Wszystkie one podlegają prawom poszczególnych państw. Dlatego też pojawili się i krytycy protokołu kosmicznego, którzy uważają jest on niepotrzebny i nazbyt skomplikowany a na dodatek tworzy ponadnarodowy reżim prawny, który będzie kolidować z już istniejącymi przepisami poszczególnych państw. 

Protokół ten jest nowością i upłynie nieco czasu zanim w pełni zacznie obowiązywać. Niemniej tworzy on pewne ramy i tym samym zabezpiecza interesy przyszłych kredytodawców działalności kosmicznej.

Pełen tekst protokołu znajduje się pod poniższym linkiem:
http://www.unidroit.org/instruments/security-interests/space-protocol

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz