niedziela, 15 listopada 2015

KOSMICZNE GÓRNICTWO CZ.2 - U.S. COMMERCIAL SPACE LAUNCH COMPETITIVE ACT OF 2015

http://factor-tech.com/guest-feature/9847-off-earth-mining-the-challenge-of-turning-asteroids-into-gas-stations-in-space/
10 listopada 2015 r., Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił prawo dla górnictwa kosmicznego (Title IV  S.1297, Commercial Space Launch Competitive Act of 2015).

Wzmiankowany Commercial Space Launch Competitive Act of 2015, „promuje prawo do angażowania się we wszystkie działalności komercyjne związane z eksploracją i eksploatacją zasobów kosmicznych zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi i jednocześnie podlega kontroli rządu USA”.

Prawo uchwalone zostało głównie pod dwie firmy tj. Planetary Resources i Deep Space Industris, które to wydały stosowne oświadczenia dziękując Senatorom za ich zaangażowanie w uchwalenie nowego prawa, które gwarantuje komercyjne wykorzystanie kosmicznych zasobów.  

Prezes Deep Space Industries Rick Tumlinson powiedział, że: „Jest wdzięczny za zapoczątkowanie  legalizacji wykorzystania zasobów kosmicznych”, a w oświadczeniu wydanym przez firmę  czytamy, że nowe prawo ma „pobudzić napływ kapitału do przemysłu oraz ma zachęcić podmioty aby opracowywały plany i technologie umożliwiające wydobycie minerałów z ogromnej liczby asteroid i innych ciał niebieskich znajdujących się w Układzie Słonecznym. Nowe regulacje są impulsem zachęcającym do dokonania poważnych inwestycji, które to mogą uczynić tę gałąź przemysłu jedną z największych w historii świata”
Chris Lewicki z Planetary Resources podkreślił, że Commercial Space Launch Competitive Act of 2015 „uznaje prawa obywateli do posiadania zasobów pochodzących z asteroid, które to stają się ich własnością oraz ponadto zachęca do komercyjnego poszukiwania i  wydobywania zasobów z asteroid".

Jednakże, jest problem ze zgodnością tego ustawodawstwa z Układem o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi (zwanego też w skrócie Traktatem o Przestrzeni kosmicznej) z 1967 roku. który to w art. 2 stanowi, że" przestrzeń kosmiczna ……nie podlega zawłaszczaniu przez państwa przez ogłoszenie suwerenności, przez wykorzystanie lub okupację ani w jakikolwiek inny sposób”. Art. 1 tegoż Układu określa jak wykorzystanie ma być wykonywane. Natomiast art. 2 stanowi, że te wykorzystanie nigdy nie może osiągnąć poziomu zawłaszczenia. Stąd też państwa włączając w to ich obywateli, przedsiębiorstwa prywatne itp. mogą swobodnie wykorzystywać przestrzeń  kosmiczną, ale nigdy  wykorzystanie te nie może skutkować roszczeniem do określonego terytorium. Podczas przesłuchania w Senacie nad Asteroids Act prof. Joanne Gabrynowicz wspomniała również, że jeden z amerykańskich sądów już poruszył tę kwestię i uznał, że zgodnie z Traktatem o Przestrzeni Kosmicznej zakazane jest zawłaszczanie przestrzeni kosmicznej przez przedsiębiorstwa prywatne. Oznaczało to również, że przedsiębiorstwa prywatne nie mogą być właścicielem „nieruchomości” w przestrzeni kosmicznej, ale nie oznacza to że nie mogą dokonywać ich eksploatacji.

Mniej oczywistą jest kwestia kiedy to asteroida jest skonsumowana przez takie wydobycie, ponieważ może to być potraktowane jako „de facto” zawłaszczenie. 

Niemniej gra o kosmiczne górnictwo trwa i zobaczymy czy inne państwa oskarżą rząd USA o złamanie postanowień Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967r. czy tez pójdą jego śladem i same wprowadzą podobne regulacje prawne.

________________________________________
Bibliografia: 

Clash of outer-space legal regimes: the proposed u.s. "asteroids act" vs. international space law,
http://albertsspacelawblog.blogspot.com

New Legislation Enables Commercial Exploration and Use of Space Resources, http://deepspaceindustries.com/new-law-enables-commercial-exploration-and-use-of-space-resources/

Planetary Resources Applauds U.S. Congress in Recognizing Asteroid Resource Property Rights, http://www.planetaryresources.com/2015/11/planetary-resources-applauds-u-s-congress-in-recognizing-asteroid-resource-property-rights

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz