czwartek, 31 sierpnia 2017

IRLANDIA W KOSMOSIE

https://www.videoblocks.com/video/ireland-map-from-space-zoom-rjqgmjodliyx0i0z8/
W dniach od 25 czerwiec do 25 sierpnia w Instytucie Technologicznym w mieście Cork odbył się 30-ty program kosmiczny organizowany przez Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny (http://www.isunet.edu/about/space-studies-program). Zaprezentowano tam raport, którego celem ma być zmobilizowanie rządu Irlandii by ten wykorzystał dostępne możliwości i inwestował w przedsięwzięcia kosmiczne. Ów raport zawiera cztery rekomendacje.

Pierwsza zaleca powołanie narodowej agencji kosmicznej nadzorującej i koordynującej działalność państwa w zakresie polityki kosmicznej będącej jednocześnie pośrednikiem i wsparciem dla przedsiębiorstw prywatnych. Według statystyk ponad 60 irlandzkich firm jest zaangażowanych w projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Druga rekomendacja zaleca by Irlandia stała się pełnoprawnym członkiem COPUOS’u, czyli Komitetu ONZ ds. pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Bycie poza COPUOS’em stwarza, według autorów raportu, wielu niedogodności związanych z brakiem pewności prawnej przy dokonywaniu lotów w kosmos oraz powoduje niejasności przy współpracy międzynarodowej w kosmosie. 

Trzecia rekomendacja dotyczy zwiększenia inwestycji w naukę, technologie, inżynierię i matematykę. Oznaczonych tajemniczym skrótem STEM zapewne od science, technology, engineering and maths.

Czwarta i to już ostatnia rekomendacja dotyczy powołanej w 2015 r.  Grupy Irlandzkich Przedsiębiorstw Kosmicznych by ta przyjęła bardziej sformalizowaną strukturę i skoncentrowała się na przedsiębiorstwach i ośrodkach naukowych zajmujących się kosmosem. Kwestia inwestowania i współdziałania ma być drugorzędna. 

A wszystko to ma miejsce w przededniu wysłania pierwszego irlandzkiego satelity w kosmos (https://eirsat1.wordpress.com). EIRSAT-1 to jego nazwa i jest wspólnym przedsięwzięciem Universtity College Dublin i Queeens University Belfast,  który tak właściwie jest częścią większego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej pt.  Fly Your Satellite!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz